AŞIKLI POSTASI 07.2021

Değerli Aşıklı dostları,

Haziran’da posta aksadı, ama yüklü bir Temmuz postasıyla karşınızdayız.

Öncelikle, kazı ekibimizin yaz sezonu için çalışmaya başladığını bir kez daha duyuralım, ve kendilerine kolaylıklar dileyelim. Yoğun bir programları var: Höyük’te daha önce kazılmayan bir yer açılacak, erken döneme ait “özellikli yapı” ayrıntılı incelenecek. Bu arada, “Deneysel Aşıklı Köyü”nün evleri elden geçecek. Ve höyükteki “rekonstrüktif koruma” çalışmaları geliştirilecek, sürdürülecek.

Otları temizleyip, yol tabelamızı yenilemek gibi işleri saymıyorum

Bu yoğun programda, bu yıl Dernek olarak kazı ekibimize destek verebildiğimiz için mutluyuz. Sizlerin de paylaşımlarınızla, katkılarınızla “Kazının bir gününe destek” arayışımız güzel sonuç verdi. Bu sayede, Dernek olarak yaz mevsimi boyunca farklı aralıklarla kazıda çalışmak üzere 9-10 kişiyi istihdam ediyoruz.

İşçilerimizin hepsi, Aşıklı Höyük’e komşu Kızılkaya köyünden. Hepsinin sigortası yapılıyor. Bu da köy ekonomisine küçük bir katkımız olması demek.

Ancak, ihtiyaçlar bitmiyor, destek arayışımızı sürdürebilirsek çok güzel olacak. Çevrenizdeki tarih ve kültür dostlarıyla paylaşabileceğiniz, yenilenmiş bir çağrı metnini en kısa zamanda ileteceğim.

Temmuz ayı başında, Derneğimizi temsilen Demet, Alev, Aslı, Mine T. ve ben Aksaray’daydık. Aksaray Valisi Sn. Hamza Aydoğdu’yu ziyaret ettik, daha sonra da kendisini Kazı Evi’nde ağırladık.

Sn. Vali’nin aracılığıyla Aksaray İli Cumhuriyet Başsavcısı, Çevre ve Şehircilik Müdürü, Kültür ve Turizm Müdürü, Milli Eğitim Müdürü, Tarım Müdürü ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri’yle tanıştık. Derneğimizin hedefleri ve faaliyetleri, kazı ekibimizin ihtiyaçları, eksikleri konusunda bilgi verdik.

Başta Sn. Aydoğdu olmak üzere, bütün yerel yöneticilerin heyecanımızı paylaştığını, her konuda destek olmaya çalıştıklarını görmek çok önemliydi. Bi<i de cesaretlendirdi. Konuştuğumuz işlerin adım adım gerçekleşeceğini ümit ediyoruz, sizleri de bilgilendireceğiz. Bu ilişkileri sıcak tutmak ve devamını getirmek, ayrıca Aksaray Belediye Başkanı, Gülağaç Kaymakamı ve Belediye Başkanı gibi yerel yetkililerle geliştirmek en önemli hedefimiz olacak.

Dernek faaliyetlerine gelirsek: “Kazı İzleri/Lines of Site” sergisi çalışmaları, Demet’in koordinasyonunda ilerliyor. Sergiye eser verecek, beş ülkeden sanatçılar, 13-14-15 Temmuz günleri arkeologlarla, çevrimiçi bir atölyede biraraya geldi.

Sanatçılar Aşıklı Höyük’le, arkeolojik araştırma yöntemleriyle ilgili merak ettikleri konuları hocalarımıza sordular, tartıştılar; sergi için geliştirdikleri konseptleri, ve bunları geliştirirken nasıl bir süreç izlediklerini anlattılar. Hem sanatçılarımız, hem de arkeologlar için zihin açıcı üç oturum gerçekleştirmiş olduk. (Çeviride bizi destekleyen Ayşe Ç’ye teşekkür ediyoruz.)

Çalışmalarının bir sonraki önemli adımı, sanatçıların Aşıklı Höyük ziyareti. Bunu Ağustos için planlıyoruz. Aynı tarihlerde bir basın gezisi de düzenlemek istiyoruz. Aksaray Valiliği de konuklarımızın ağırlanmasını üstlendi. Ancak bunların gerçekleşmesi pandemi cephesindeki duruma bağlı.

Sergi, AB desteğiyle yürüttüğümüz “Ortak Kültürel Miras: Sanat ve Arkeoloji” projesinin bir parçası. Bu projeyle ilgili bilgileri, web sitemizde https://asiklider.com/category/sergi/ bulabilirsiniz.

Bu vesileyle Dernek web sitesinin https://asiklider.com/  ayağa kalktığını, sosyal medyada Twitter ve Instagram hesaplarının @AsikliDostlari işlemeye başladığını bir kez daha duyuralım. (site için Ayşe Ç’’ye, Instagram için Silvia’ya teşekkürlerimizle. Cihan, tek tek iletişime geçerek https://asiklider.com/tanisalim-mi/uyeler/ sayfasının eksiklerini tamamlamaya çalışıyor, ona da yardımcı olalım.)

Lütfen web sitesini ziyaret edin, sosyal medya hesaplarımızı takibe alın, paylaşın. Ve tabii en önemlisi, eksik gördüklerinizi iletin.

Bu mecraların hepinizin katkısına açık olduğunu da hatırlatmış olayım.

Sizinle paylaşmak istediğim bir de, “Aksaray’lı usta” hikayesi var, ama bu posta uzadı, onu ayrıca yazayım.

Yeni haberlerle görüşmek üzere,

Ferhat