BRITISH MUSEUM MÜTEVELLİ HEYETİNE AÇIK MEKTUP

Dünyanın en büyük müzelerinden British Museum koleksiyonlarından 2.000’e yakın eserin bir kıdemli müze çalışanı tarafından çalındığı haberi uluslararası düzeyde yankılandı, kültür dünyasında şaşkınlık yarattı.
Soygunun, ancak çalınan bazı eserlerin yok pahasına internette satışa çıkmasıyla anlaşılması, müze yönetiminin önceki yıllarda gelen ihbarları savsaklamış olması şaşkınlığı dehşete dönüştürdü.
Müze direktörü istifa etti, yerine yeni bir isim atandı, ancak halâ çalınan eserlerin neler olduğu bilinmiyor.
Kültürel mirasın korunması amacında ortaklaştığımız Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı ve Tarih Vakfı’yla birlikte British Museum’a bir Açık Mektup gönderdik, tepkimizi ve taleplerimizi ilettik.
Ayrıca change.org üzerinden de, bu tepki ve talepleri paylaşan herkesin destek verebileceği bir imza kampanyası başlattık.
Açık Mektup’un tam metnini paylaşıyoruz.

BRITISH MUSEUM MÜTEVELLİ HEYETİNE AÇIK MEKTUP

Bizler Türkiye’de kültürel ve tarihi mirasın korunması ve toplumun bu konulardaki bilincinin yükseltilmesi için çalışan sivil toplum kuruluşlarıyız.

British Museum gibi, ülkemiz topraklarından giden çok sayıda tarihi değerin sergilendiği bir kurumda yaşanan soygun ve kayıp olayıyla ilgili haber ve gelişmeleri kaygıyla izliyoruz.

2.000’e yakın objenin çalınmasının, izlerinin bulunamamasının, bu durumun ancak çalınan objelerin bir kısmının internette satışa çıkmasıyla ortaya çıkmasının ve etkin bir soruşturma yürütülmediğinin anlaşılmasının bizleri dehşete düşürdüğünü bilmenizi isteriz.

British Museum yönetiminin, yalnızca Birleşik Krallık vatandaşlarını ve uluslararası arkeoloji ve müzecilik camiasını değil, Türkiye’deki ilgili kurumları,  kamuoyunu ve bilim insanlarını bu olayın ayrıntıları, ve soruşturmanın gidişatı konusunda şeffaflıkla bilgilendirmesi gerektiğine inanıyoruz.

Çalınan, kaybedilen ve geri kazanılacağı belirsiz eserler arasında Türkiye coğrafyasından giden eserler olup olmadığını bilmek, bu ülke kamuoyunun hakkı ve meşru talebidir. Bu nedenle, çalınan eserlerin listesinin açıklanmasını, en azından yetkili kurumlarla paylaşılmasını talep ediyoruz.

Ayrıca, British Museum envanterinde bulunan, Türkiye kökenli eserlerin yeniden gözden geçirilmesini, ve orijinallik yönüyle incelenmesini, sonucun yetkililerle paylaşılmasını da talep ediyoruz. Bu işlem, soygun olayının zarar verdiği güven ilişkisinin tamiri için iyi bir başlangıç olacaktır.

Bu olayın, tarihi eserlerin köken ülkelere iadesi tartışmalarına yeni bir boyut katması kaçınılmazdır. Bu bağlamda, Britanya Parlamentosu Partilerarası British Museum Komitesinin Başkanı, Sayın Tim Loughton’un, iade taleplerinin yeniden dile getirilmesini “bariz fırsatçılık” diye nitelemesi son derece talihsiz bir açıklama olmuştur.

Biz British Museum’un, yeni Direktörü Sir Mark Jones’un yönetiminde, bu süreci böyle hezeyanlardan uzak, akılcı, dürüst ve şeffaf bir şekilde, ve köken ülkelerin yetkili kurumlarıyla yapıcı bir diyalogla yürütmesini bekliyor ve umuyoruz.

Aşıklı Höyük Dostları Derneği                   Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı               Tarih Vakfı

Yönetim Kurulu                                             Yönetim Kurulu                                             Yönetim Kurulu


Bu Açık Mektup’da dile getirilen tepki ve talepleri paylaşıyorsanız, change.org platformunda başlattığımız kampanyaya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilir, imza vererek katılabilirsiniz:

https://chng.it/wTLMTQXRhV