Gülağaç Kaymakamı Aşıklı Höyük’te

2019’da Gülağaç’ta göreve başlayan ve kadın istihdamı, kooperatifleşme ve eğitim konularında öncü projelere imza atan Gülağaç Kaymakamı Sayın Elif Nur Saçal ve Kurum Amirlerini Aşıklı Höyük’te ağırladık.

Sayın Elif Nur Saçal ve çalışma arkadaşları önce Aşıklı Höyük hakkında genel bilgi aldılar ve Deneysel Tarihöncesi Aşıklı Köyü evlerini gezdiler.

Sayın Saçal’ın ziyareti, Mihriban Özbaşaran ve  Güneş Duru hocalarımızın rehberliğinde kazı alanının gezilmesiyle sürdü. Kazı çalışmalarını, kullanılan yöntemleri, elde edilen sonuçları anlattık, soruları yanıtladık…

… Ve Aşıklı Höyük’te sürdürdüğümüz koruma amaçlı rekonstrüksiyon projeleri konusunda bilgi verdik.

Merak edilen konulardan biri de, Aşıklı halkının gündelik yaşamı, neyle beslendikleriydi. Güneş Duru ve Müge Ergun hocalarımız Neolitik tarım hakkında bilgi verdiler, deneysel tarlada yapılan çalışmaları anlattılar. Tarımsal üretime, tarımda kadın emeğine özel önem veren Kaymakam Saçal da, siyez buğdayı yetiştirme ve ekmeğe dönüştürme planlarından bahsetti. Yakından ilgilendiğimiz bu konuda planlarımızın örtüşüyor olması bizi sevindirdi.

Sayın Saçal, Aşıklı Höyük’ün özellikle çocukların eğitimi için büyük bir fırsat olduğunu, Gülağaç ve köylerinden öğrencilerin gruplar halinde kazıyı gezmelerinin büyük yarar sağlayacağını belirtti. Hocalarımız da Sayın Saçal’a çocuklarla yapılabilecek eğitsel çalışmalar konusunda bilgi verdiler.
Gülağaç Kaymakamlığıyla işbirliğimizi artırarak sürdürmek konusunda mutabık kaldık.


Bir dahaki sefere, Sayın Elif Nur Saçal’ı Kazı Evi’nde ağırlamayı ve kazı ekibimizle tanıştırmayı umuyoruz. Sayın Saçal’ın kuruluşuna bizzat öncülük ettiği, kadın istihdamına desteği amaçlayan Gülağaç Aşıklı Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nden dostlarımızı da bekliyoruz.