üyeler

AYŞE GÜNSELİ ATALAY

1957 doğumlu. Kadıköy Maarif Koleji ve Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunu. 1981-1982 yıllarında İngiltere Manchester’de, Withington Hospital’da Maxilla Facial and Oral Surgery bölümünde bulundu. Uzun yıllar kendisi gibi diş hekimi olan babasıyla birlikte kendi muayenehanesinde çalıştı ve 30 yılın sonunda emekli olmayı seçti. Diş hekimi olarak çalışma yaşamımı tamamladıktan sonra yurt içi ve yurt dışı gezilere katıldı, bazı sosyal amaçlı derneklerde etkin olarak görev aldı ve çeşitli çalışma gruplarına katıldı. Mimarlık ve arkeolojiye tutkulu.

ASLI ÖYMEN

Ankara’da doğdu. Strazburg Üniversitesi Sosyoloji fakültesi mezunu. İlk işi, CENAJANS’ta müşteri temsilciliğinden kısa zamanda çok şey öğrenip ayrıldı. Gazeteciliğe Günaydın Gazetesinde, ekonomi muhabiri olarak başladı. Mehmet Ali Birand’ın yapım şirketi olan BİRTV’de, 32.Gün, Çapraz Ateş, 12 Mart Belgeseli, Demirkırat gibi program ve belgesellerde yapımcılık, yönetmenlik yaptı. Daha sonra 6 yıl süreyle şirketin genel müdürlük görevinde bulundu. Kendi prodüksiyon şirketimi kurdu. Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına tanıtım, eğitim, belgesel filmleri hazırladı. Birçok uluslararası kongrede iletişim danışmanlığı yaptı. CNN TÜRK’te 7 yıl Program Koordinatörü olarak çalıştı. Bazıları marka olan sayısız program hayata geçirdi. Kültür sanat programı olan Afiş programını hazırlayıp sundu. Kanalın el değiştirmesiyle işten çıkarıldı. WOMANTV’de bir yıl Yaşasın Sanat isimli bir kültür sanat programı hazırladı ve Eylül 2020’den bu yana da HALKTV’de haftalık Sanat Yaşam İnsan programını hazırlayıp sunuyor.


AYŞE BERNEV ÇAĞLAR

1985 İstanbul doğumlu. İstanbul’da Pierre Loti lisesinden sonra Fordham Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Karşılaştırmalı Edebiyat bölümlerinden 2007 yılında mezun oldu. Türkiye Milli takımında eski yüzücü, ve üniversite yıllarında yüzme ve kürek takımlarında yer aldı. İstanbul’a dönüşünde !F Istanbul bağımsız filmler festivalinden sonra ambalaj sektöründe çalışmaya başladı, şimdi Bobst Istanbul şirketinde bölge servis direktörü görevine devam ediyor. Plastik sanatlar, DIY ve edebiyatın hayatında önemli bir yeri var.

DEVRİM SÖNMEZ

Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden lisansını, İstanbul Üniversitesi, Tarihöncesi Arkeolojisi ABD’dan yüksek lisansını aldı. 2019’da başladığı Koç Üniversitesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nde  doktora öğrencisi. Hakemi Use, Karavelan, Aspendos, Boncuklu kazılarına katıldı. 2012’den bu yana Göbekli Tepe, 2014’ten beri Aşıklı Höyük kazılarında çalışmakta. Çeşitli bilimsel dergilerde yayınlar yaptı. Halen Alman Arkeoloji Enstitüsü, Göbekli Tepe Projesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışıyor.

FATMA KALKAN

2013 yılında İÜ Prehistorya Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı, aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden Yüksek Lisans derecesini aldı. Lisans eğitiminin ilk yıllarından bu yana, geçmiş dönem topluluklarının yaşadıkları topraklar üzerindeki faaliyetlerden geriye kalmış kimyasal izlerin tespitini amaçlayan jeokimyasal analizler üzerine çalışıyor. 2010 yılından bu yana parçası olduğu Aşıklı Höyük Kazı ve Araştırma Projesi’nin yanı sıra, araştırma sorunsallarıyla ilintili olarak Balıklı, Barcın Höyük, Pergamon ve Kıbrıs-Tatlısu kazı ve araştırmalarında görev aldı. Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri-TAY Projesi’nin Orta-Son Tunç Çağı veri tabanının oluşturulması çalışmalarında yer aldı, kartograf (ArcGIS ve QGIS) olarak UrbanOccupationsOETR adlı ERC Projesi’ne katıldı. Doktora eğitimine devam ettiği Koç Üniversitesi’nde laboratuvar çalışmalarının yanı sıra öğretim ve araştırma asistanlığı görevlerine de devam ediyor.

GÜNEŞ DURU

1992 yılında öğrenci olarak başladığı Aşıklı Höyük kazılarında 2016 yılından bu yana başkan yardımcısı olarak çalışan Güneş Duru, geçtiğimiz 25 yıl içinde Çatalhöyük başta olmak üzere pek çok önemli araştırma projesinde görev almıştır. Halen Galatasaray Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde dersler vermekte olan Güneş Duru, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Kültür Varlıklarının Korunması ve Onarımı Bölümü’nde hocalık yapmaktadır. 

HAYRÜNNİSA ALİGİL

1975 Kadıköy Maarif Koleji ve 1979 İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği mezunu (1980). Münih Teknik Üniversitesi’nde Çevre Kimyası alanında doktora yaptı.(1986). Profesyonel kariyerine Eczacıbaşı İlaç Sanayi A.Ş.’de başladı, 1990 yılında Procter & Gamble Türkiye’ye geçti, 2000 yılında Türkiye / Kafkasya / Orta Asya Biriminde Dış İlişkiler (Hükümet ve kamu kurumları ilişkileri, kurumsal ve bireysel marka iletişimi ve tüketici ilişkileri) Direktörlüğü rolünü üstlendi. Mart 2008’den 2012’de emekli olana kadar, Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika  bölgesinde 11 P&G yönetim merkezi için Kurumsal İletişim ve İtibar Yönetimi ekiplerine liderlik etti. P&G Türkiye iştiraki Yürütme Kurulu üyeliği ve Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Mart 2014’te, Hayat Holding bünyesindeki Hayat Kimya Tüketim Ürünleri Grubu’na, Global Kurumsal İlişkiler ve İletişim departmanını kurmak üzere katıldı, kurumsal ve marka iletişimi, kamusal ilişkiler, marka tasarım ve tüketici/pazar araştırmaları birimlerini yönetti. Kariyeri boyunca Türkiye’de hızlı tüketim ürünleri sektöründe regülasyonların AB’ye uyumu, sektör derneklerinin kurulması, taklit ve sahte ürünlerle savaş, kamu-STK ortaklıklarıyla sosyal sorumluluk projeleri yürütme alanında bir çok ilki gerçekleştirdi.

MELİS UZDURUM

Fenerbahçe Lisesi ve İÜ Arkeoloji mezunu. Yüksek lisansını 2009-2013 yılları arasında İÜ Tarihöncesi Arkeolojisi Anabilim Dalı’nda sürdürdü. Bu sürede iki yıl Rahmi M. Koç Müzesi’nde stajyer olarak çalıştı. 2019 yılında İÜ Tarihöncesi Arkeolojisi Anabilim Dalı’nda mikroarkeoloji alanında doktora eğitimini tamamladı. Bu süreçte Tübingen Üniversitesi, Doğa Bilimleri ve Matematik Fakültesi’nde misafir araştırmacı olarak jeoarkeoloji, mikromorfoloji ve fitolit alanında eğitim almasının yanı sıra bu alanlarda laboratuvar çalışmalarına katıldı. Ardından Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde (ANAMED) bir yıl boyunca doktora bursiyeri olarak araştırmalarını sürdürdü. Halen Ondokuz Mayıs Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde Dr. Öğretim Üyesi. Araştırma alanları avcı, toplayıcı, hareketli yaşamın çiftçi, hayvancı ve yerleşik köy yaşamına dönüşümü, karmaşık topluluklar, yaşam alanlarının ve materyal kültürün oluşum, üretim süreci bağlamında insan-çevre-malzeme ilişkisine odaklanıyor. 2006 yılından bu yana Aşıklı Höyük, Balıklı Eski Yerleşim Yeri, Aksaray İli Sistematik Yüzey Araştırması, Tatlısu-Çiftlikdüzü-Kıbrıs, Çatalhöyük, Akarçay Tepe araştırma projelerine katıldı. Orta Anadolu ve Kıbrıs’taki mikroarkeoloji alanındaki çalışmaları sürüyor, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde çizim yöntemleri ve arkeometri alanında lisans dersleri vermektedir. 

MİHRİBAN ÖZBAŞARAN

1957 doğumlu. Kadıköy Maarif Koleji’nden sonra, İÜ Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nden 1982 yılında mezun oldu. Yüksek Lisans ve Doktorasını İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamladı. 2000’de Doçent, 2008’de Profesör ünvanını aldı. Halen Tarih Öncesi Arkeolojisi (Prehistorya) Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi. Araştırmaları, ilk insanın biyokültürel evrimi; avcı-toplayıcı yaşam biçiminden, ilk yerleşik yaşama, tarımcı ve hayvancı köy yaşamına geçiş süreci üzerine odaklı. Tarih öncesi toplulukların özellikle Neolitik dönem yaşam biçimleri, toplumsal davranışları, sosyal yapıları ilgi alanı. Deneysel arkeoloji, etnoarkeoloji, toplumsal arkeoloji, arkeolojik düşünce tarihi konularında çalışmaları var. Uluslararası ve disiplinler arası Aşıklı Höyük Kazı ve Araştırma Projesi’nin 2007 yılından bu yana yürütücülüğünü yapmaktadır. Akarçay Tepe/Şanlıurfa, Musular/Aksaray, Yarımburgaz Mağarası/İstanbul, ve Balıklı gibi kazılarda çalıştı.

MİRAÇ KUTBAY

Ankara doğumlu. Üsküdar Amerikan Lisesi  ve İÜ Prehistorya ve Arkeoloji bölümü mezunu. 1981-2002 yılları arası Almanya Münih’te yaşadı Ludwig Maximilian Universitat Ön Asya Arkeolojisi bölümünde doktora eğitimine devam etti. Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün çeşitli kazılarına katıldı ve kazı sonuçlarının yayınlanmasında görev aldı. 1989 yılında kendi turizm şirketini kurup “Mavi Yolculuk”u yaşatmaya ve Almanya’daki gezi sevdalılarına tanıtmaya çalıştı. 2002 yılında Türkiye’ye döndükten sonra, çoğunlukla arkeoloji olmak üzere, farklı konularda Almanca ve İngilizce çeviriler yaptı.

MİNE H. TAYGUN

1957 doğumlu. Orta ve Lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde, üniversite ve yüksek lisans eğitimini Ankara Universitesi Hukuk Fakültesi’nde (1982) tamamladı. Avukatlık stajı sonrasI,  Avrupa Topluluğu Komisyonu’ndan  burs alarak Belçika, Brüksel’de, DG IV, Rekabet Müdürlüğü’nde staj yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra, sırasıyla, Türkiye İş Bankası Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirliği’nde avukat ve hukuk müşavir yardımcısı, Garanti Bankası Genel Müdürlüğü’nde hukuk müşaviri, White & Case hukuk firmasının Istanbul ofisinde danışman ve sonrasında ortak, HSBC Bank A.S’de Baş Hukuk Müşaviri olarak görev aldı. 2010 yılı Temmuz ayından itibaren kurumsal çalışmaya son vererek  serbest avukat olarak çalışmaya başladı. 2017 yılında arabulucu oldu. İyi derecede İngilizce, az derecede Almanca ve Fransızca biliyor.

MÜGE ERGUN

2005’te İÜ Klasik Arkeoloji Bölümü’nden mezun oldu. Lisans eğitiminin sonlarında bitkilere ve doğaya olan ilgisinden ötürü arkeobotanik disiplinine ve Tarihöncesi Arkeolojisi’ne yöneldi. Yüksek lisans eğitimine 2005-2009 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde devam etti. Bu süreçte Erasmus-Socrates Programı kapsamında Sheffield Üniversitesi Çevresel Arkeoloji ve Paleoekonomi yüksek lisans programına katıldı. 2016 yılında ise İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Paris 1 Panthéon-Sorbonne Üniversitesi Doktora Okulu’nda çift-danışmanlı (co-tutelle) doktora eğitimini tamamladı. Doktora sonrasında Koç Üniversitesi’nin Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde (ANAMED) üç yıl süresince Çevresel Arkeoloji kapsamında çalışmalarda bulundu. Tarımın ve yerleşik çiftçi yaşamının başlangıcı, tarımsal faaliyetler ve toplayıcılık, bitki temin ve tüketim biçimlerinin sosyal ve kültürel yaşama etkisi ve daha genel kapsamda insan-çevre etkileşimi araştırma alanları arasında. Etnobotanik ve deneysel arkeoloji konularında da çalışmalar sürdürmektedir. Aşıklı Höyük, Balıklı, Avcı-Toplayıcı Göçer Yaşamdan Yerleşik Yaşama Geçiş-Aksaray, Tatlısu-Çiftlikdüzü-Kıbrıs ve Çatalhöyük katıldığı araştırma projeleri arasında. Orta Anadolu ve Kıbrıs’ı kapsayan arkeobotanik alanındaki çalışmalarına devam ediyor.

NURCAN KAYACAN

1990 yılında İstanbul Üniversitesi Prehistorya Anabilim Dalı’nda başladığı arkeoloji eğitimine, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans ve doktora eğitimini yaparak devam etti. Doktora sırasında 2008 yılında Centre National de la Recherche Scientifique-Nanterre’de ve 2009 yılında University College  London’da araştırmalarda bulundu. 2020 yılında Doçent ünvanını aldı. Halen İstanbul Üniversitesi Tarih Öncesi Arkeoloji Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisidir.Uzmanlığı yontmataş teknolojisi ve obsidiyen hammaddesi üzerinedir. Uzmanlığının gelişiminde Nur Balkan Atlı, Didier Binder ve Jacques Pelegrin’den etki almıştır. Kapadokya Obsidiyen endüstrileri, üretim süreçleri ve obsidiyenin bölgesel ve bölge dışı hareketi üzerine çalışmaları devam etmektedir. Aşıklı Höyük-Aksaray,  Balıklı-Aksaray, Avcı-Toplayıcı Göçer Yaşamdan Yerleşik Yaşama Geçiş-Aksaray, Göllüdağ Obsidiyen Kaynakları-Niğde, Musular-Aksaray, Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri-TAY, Tarihöncesi Dönemlerde Orta Anadolu’da Tuz-Aksaray, Çatalhöyük-Konya, Akarçay Tepe-Urfa ve Tatlısu-Kıbrıs gibi birçok kazı ve araştırma projelerinde görev almış ve halen de almaktadır.

SERA YELÖZER

2013 yılında İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü ve Tarih Öncesi Arkeolojisi Anabilim Dalı’nda Lisans eğitimini tamamladı. Yüksek Lisans eğitimini ise aynı üniversitenin Tarih Öncesi Arkeolojisi Anabilim Dalı’nda Prof. Mihriban Özbaşaran danışmanlığında 2016’da bitirdi. Halen aynı bölümde Doktora araştırmasına devam etmekte. Amerikan İlmi Araştırmalar Enstitüsü George M.A. Hanfmann Bursu ile Edinburgh Üniversitesi’nde toplumsal cinsiyet arkeolojisi üzerine, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi CNRS-CEPAM Laboratuvarında ise tarihöncesi boncuk teknolojileri ve iz analizi üzerine çeşitli araştırmalar yürüttü. 2013 yılından bu yana Aşıklı Höyük Kazı ve Araştırma Projesi’nde ekip üyesi olarak arazi, laboratuvar ve kazı sonrası çalışmalarının çeşitli kısımlarında yer almakta. Yanı sıra, Anadolu ve Kıbrıs’ta çeşitli Neolitik Dönem araştırma projelerinde ekip üyesi. Araştırma alanları içerisinde Güneybatı Asya’da Neolitik Dönem ve tarih öncesi boncuk teknolojileri yer almakta olup, bu iki alanda toplumsal cinsiyet arkeolojisi ve tarihöncesinde materyal kültür ve kimlik ilişkisi temaları çerçevesinde çalışmalarını sürdürmekte.

SİLVİA ARSEBÜK

İstanbul’da doğdu, kimliği İstanbul’un çok kültürlü, çok renkli kimliği ile şekillendi. 40 yaşında, kurumsal şirketlerde geçen uzun yöneticilik hayatı terketti, yeniden hayal kurmaya başladı. Uzun bir kişisel gelişim yolculuğuna çıktı, yeniden eğitim hayatına döndü. Yaratıcı Yazarlık, Yazı ile Terapi, Dışavurumcu Sanatlar ve Yaratıcılık Programları, Jungian ve Gestalt terapiler,  EFT (Emotional Freedom Techniques), Kahramanın Yolculuğu, Arketipler ve ICF Koçluk eğitimleri aldı. Bu alanlarda bir taraftan öğrenciliği sürdürüyor, bir yandan da öğrendiklerini başkalarıyla paylaşıyor. 2005 yılından bu yana Aşıklı Höyük kazı ekibinde gönüllü olarak yer alıyor.

UFUK BİŞAK

1957’de doğdu. Kadıköy Maarif Koleji’nden sonra İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakülte’sinden mezun oldu. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı. 1993’ten beri özel sektörde mesleğe devam ediyor. Arkeolojiye ilgisi, ailesiyle tatillerde ören yerlerini gezerek başladı. Prof. Ekrem Akurgal’ın “Ancient Civilizations and Ruins of Turkey” isimli eseri ilk gezi rehberiydi ve hala özenle saklıyor. Meslek hayatının karmaşası içinde bir süre uzak kalsa bile, Aşıklı Höyük kazısı gezileriyle beraber yeniden bu alanda okumaya, araştırmaya başladı.

VARLIK İNDERE

Saint Michel Fransız Lisesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü mezunu. Kısa süre Beyoğlu Belediyesi Kentsel Tasarım Atölyesi’nde çalıştıktan sonra, “Kentler nasıl bu hale geldi?” sorusunun cevabını aramak üzere, İÜ Tarih Öncesi Arkeolojisi’nde yeniden eğitime başladı. “Güvercinkayası Yerleşme Modelini ve Toplumsal Yapısını Anlamak” başlıklı Yüksek Lisans Tezini tamamladı, halen aynı bölümde Prof. Dr. Mihriban Özbaşaran danışmanlığında “Yerleşimlerin Terk Süreçleri: Aşıklı Höyük Örneği” konulu Doktora araştırmasıyla sorusunun cevabını aramaya devam ediyor. Geçmiş yıllarda, Güvercinkayası, Tepecik Çiftlik, Küçükyalı Arkeopark, Yumuktepe projelerinde görev aldı. Arslantepe, Balıklı Eski Yerleşim Yeri, Aşıklı Höyük Kazı ve Araştırma Projelerinde halen ekip üyesi. 2020 yılından beri Arslantepe Höyüğü’nde kazı başkan yardımcısı olarak görev yapmakta. Kentlerin, yerleşimlerin oluşumunu anlamayı amaçlayan araştırmaların günümüz sistemini revize edecek veriler sağlayacağına inanıyor, bu doğrultuda şehircilik, mimarlık, insan, toplum, mekân ilişkileri üzerine çalışmaya devam ediyor.